2021. március 29., hétfő

Töltött csokitojások


 Lassan itt a Húsvét, ezek a tojásformáim már egy éve várják, hogy kipróbáljam őket, ugyanis későn érkeztek. Ha már blogot írok, akkor legyen annyi előnye, hogy az olvasók el tudják ezt a finomságot készíteni Húsvétra. Szerintem nagyon menő lett😁 Kakaós muffint sütöttem, és egy nagyon finom Nutella ganache-t csináltam hozzá. 

Hozzávalók: 
Kakaós muffin (ezt az adag muffint sütöttem meg) 

Nutella ganache-hoz:
100 g étcsoki
100 ml habtejszín
50 g Nutella

+ 100 g étcsoki és kb 20-30 g fehércsoki

A muffint a linken leírt módon elkészítjük. A ganache-hoz a tejszínt felforraljuk. Az apróra vágott csokira ráöntjük, addig kevergetjük, míg elolvad benne a csoki. Ekkor mehet hozzá a Nutella, simára keverjük. Kb.1 órára hűtőbe tesszük, hogy kellően lehűljön (ne keményedjen túlságosan meg). 
Ha lehűlt a ganache, akkor kivesszük, és kihabosítjuk. 
 
A fehércsokit megolvasztjuk, habzsákba tesszük, és a tojások mintáját megrajzoljuk vele. Hűtőbe tesszük, míg megdermed. 
Közben az étcsokit beoltásos módszerrel temperáljuk, majd kikenjük vele a tojásformákat (célszerű 2 rétegben felvinni). Hűtőbe tessszük addig, míg megdermed a csoki. Ezután a kihűlt muffint felkockázzuk. 
A tojásokat óvatosan kivesszük a formákból, beleteszünk pár kocka muffint, csillagcsővel ellátott habzsákkal nyomunk rá krémet, majd pár kocka muffinnal és dekorcukorral díszítjük. 

A kimaradt muffinokra nyomtam simán krémet, megszórtam dekorcukorral. De fel lehet használni akár bonbonnak is úgy, hogy a muffinokat elmorzsoljuk, összekeverjük a krémmel, kis golyókat formázunk, és csokiba mártjuk. 😊

Ha tetszett a receptem, nézz be hozzám Facebook-on: 

Medvehagymás pogácsa



Már rég ki akartam kóstolni a medvehagymát. Eddig mindig lecsúsztam róla. Vagy elfelejtettem, vagy már nem volt. De most találtam, és azt gondoltam, hogy jobb helye nem is lehetne, mint egy pogácsában. Annyira finom, hogy negyed 12-től este 7-re a 86 db pogácsából 15 db maradt csak. A fiaim és a férjem folyton rájártak 😂

Hozzávalók:
1 kg liszt 
2 ek só
500 g vaj vagy margarin
2 db tojás
375 g tejföl 
100 ml tej
50 g élesztő

120 g vaj 
egy csokor medvehagyma
+1 tojás a kenéshez

Az élesztőt felfuttatjuk a tejben kis cukorral. A keverőtál aljába belemérjük a sót, a lisztet és a margarint, elmorzsoljuk. Majd mehet hozzá  a felfuttatott élesztő, tojások, tejföl, és bedagasztjuk a tésztát. Hagyjuk 30 percig kelni. Addig összeaprítjuk a medvehagymát, felkockázzuk a vajat (a vaj szobahőmérsékletű legyen, ezzel fogjuk megkenni a tésztát hajtogatás közben). 
Az összeaprított medvehagymát összekeverjük a szobahőmérsékletű vajjal. 

A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre tesszük, kinyújtjuk 2-3 mm vastagra. Megkenjük a medvehagymás vaj felével. A tészta felső harmadát középre hajtjuk, majd az alsó harmadot is ráhajtjuk. Megkenjük vajjal ezt is. A 2 oldalát behajtjuk a közepéig. Ezután pihentetjük konyharuhával letakarva 30 percig. 
Pihentetés után újból megismételjük a hajtogatásokat, de ekkor már nem kenjük le semmivel. 
Újból pihentetjük 30 percet.

Ezután kinyújtjuk, berácsozzuk (elhagyható, de szerintem így sokkal szebb) és pogácsa szaggatóval kiszaggatjuk.  Én a fennmaradó részeket újból összegyúrtam, kinyújtottam, feltekertem, mint egy bejglit, pihentettem kicsit, kinyújtottam, rácsoztam, szaggattam, míg el nem fogyott a tészta. 
Lekenjük felvert tojással a tetejüket, és mehetnek az előmelegített 230℃-os sütőbe, szép pirosra sütjük őket. 

Ha tetszett a receptem, kövessetek Facebook-on is: 

2021. március 26., péntek

Epres-tejszínes csokitorta


Ééééés itt van a 100. recept a blogomon. Azt kell, hogy mondjam, nagy utat tettem meg idáig. Sok sikerélményem volt, amit ez a blog is mutat. Volt kudarcom is jócskán, de nem tántorított el egyik sem. A sütés iránti szeretettem ugyan úgy megvan, sőt.... Minél többet sütök, annál jobban szeretek. 
Ez a bejegyzés azért is különleges, mert a középső fiam 7. szülinapjára készítettem el. Szerettem volna, ha az ő tortája a 100. itt. Napokig terveztem a külsejét, belsejét, és ezt hoztam ki belőle.
Kakaós piskóta, 1 réteg epres-fehércsokis ganache krémmel és  2 réteg tejszínes csokis krémmel. 
Fogadjátok szeretettel 😊

Hozzávalók a kakaós piskótához (18 cm karikához):
220 g liszt 
30 g holland kakaópor 
180 g kristálycukor
3 db tojás 
50 ml olaj
150 ml tej 
1 cs sütőpor 

Epres-fehércsokis ganache-hoz:
150 g fehércsoki
100 g habtejszín
20 g eperpaszta (itt megvásárolható: eperpaszta

Tejszínes-csoki krémhez:
350 ml tej 
1 cs csokis pudingpor
4 ek cukor
2 ek holland kakaópor 
300 ml habtejszín

Burkoló krém: 
100 g étcsoki
200 g vaj (nem margarin! min. 80% zsírtartalmú legyen) 
+100 g étcsoki és 3 ek olaj a csokicsurgatáshoz

Először a ganache-t készítjük el. A tejszínt felforraljuk, majd ráöntjük a fehércsokira. Addig kevergetjük, míg elolvad a csoki. Ezután mehet hozzá a paszta, simára keverjük, és hűtőbe tesszük. 

A piskótához a tojásokat kettéválasztjuk. A fehérjéhez hozzáteszünk a cukorból 50 g-ot, majd kemény habbá verjük. 
A többi cukrot hozzátesszük a srágájához, megy még hozzá az olaj és a tej. Ezeket egyneműsítjük. A száraz hozzávalókat (liszt, kakaó, sütőpor) összekeverjük, majd a sárgás masszához keverjük. Masszív állagot fogunk kapni, a fehérjével lazítunk rajta majd. 
A fehérjét mindig kisebb adagokban, simogató keverő mozdulatokkal keverjük, hogy ne törjük össze nagyon a habot. Ezután egy sütőpapírral bélelt karikába öntjük a masszát, és készre sütjük. Nekem gázsütőm van. 2-es fokozaton sütöttem 20 percet, majd 3-as fokozaton 50 percet. 

A tejszínes-csokis krémhet pudingot készítünk. A habtejszínen kívül összekeverünk mindent, és pudinggá főzzük. A tejszínt habbá verjük, és hozzákeverjük a pudinghoz. Lágynak fog tűnni a krém, tortakarikában érdemes tölteni vele, de ha szépen le van hűtve, akkor nem fog kifolyni a tortából 😊

Ha kihűlt minden, akkor jöhet az összeállítás. Az epres-fehércsokis ganache-t kihabosítjuk. A piskótát 4-be vágjuk. 
Tortakarikában töltjük: piskóta, csokis krém, piskóta, epres krém, piskóta, csokis krém, piskóta. 
Célszerű 1 egész éjszakát pihentetni hűtőben, hogy kellően lehűljön, összeálljon a torta. Így könnyebb burkolni is. 

A burkoló krémhez a csokit megolvasztjuk, a vajat felkockázzuk, és ügyeljünk arra, hogy szobahőmérsékeltű legyen. Amint elég puha a vaj, mehet rá az olvaszott csoki. Kicsit állni hagyjuk, hogy barátkozzanak. Ezután kihabosítjuk, míg selymes, világosbarna krémet nem kapunk.
Ezzel a krémmel 2 rétegben burkoljuk a tortát. 

Csíkos kalács


 Ennek a kalácsnak az a különlegessége, hogy tangzhong eljárással készült. Egy kicsit időigényesebb, mint egy sima kalács. De tényleg csak egy kicsit😉 Már jó pár helyen szembejött velem ez a tangzhong kifejezés, de nem mertem nekiállni. Aztán Gábor, a házipék youtube csatornáján újból szembejött, megnéztem, és meg kellett csinálnom. Egy fantasztikusan puha (még 2 nap múlva is!) kalácsról van szó, köszönhetően a fent említett tangzhongnak. 

Hogy mi is ez pontosan?
Pár szót azért megejtenék erről az eljárásról.
Lényegében a vizes rántás japán verziója. A módszer lényege, hogy a lisztet és a vizet összefőzzük pudingszerű állagúra. A főzés során a lisztben lévő keményítőt zselatinizáljuk, szerkezete átalakul, így a tészta kétszer ennyi folyadékot is képes lesz felvenni. Sokkal könnyebb lesz gyúrni, és kevésbé lesz ragadós. Sütés során pedig magasabbra tud nőni, mert a sok folyadék több gőzt eredményez a sütőtérben. A kisült kalács/kenyér pedig a magasabb nedvességtartalom miatt sokkal tovább lesz friss és pihe-puha. 
Ezt a puhaságot tapasztaltam, megmentettem egy kis kalácsot, ami 2 nap múlva is olyan volt, mint amikor először felvágtam. Hihetetlennek tűnt, és ezentúl csak és kizárólag tangzhonggal fogok kelt tésztát készíteni 😁

Hozzávalók: 
Tangzhonghoz: 
25 g BL55 finomliszt
150 ml tej 
1 cs vaníliás cukor 

Kalácshoz:
teljes tangzhong 
375 g BL55-ös liszt 
18 g friss élesztő 
4 g só
50 g kristálycukor
1 db tojás 
80 ml tej
55 g puha vaj

Kakaós részhez: 
9 g holland kakaópor
4 g cukor 
1-2 tk tej

+1 tojássárga a kenéshez

Először elkészítjük a tangzhongot. A tejet feltesszük a tűzhelyre a vaníliás cukorral, elkezdjük hevíteni. Hozzáadjuk a lisztet, csomómentesre keverjük, pudingszerű állagúra főzzük. Folpackkal vagy fedővel lefedjük. Hagyjuk teljesen kihűlni. 
Ha kihűlt a tangzhong, akkor neki is állhatunk a tészta összeállításának. A lisztet egy tálba mérjük, hozzáadjuk a kihűlt tangzhongot, a sót, a tejjel, kis cukorral elkevert élesztőt, tojást. A vajat csak akkor adjuk hozzá, amikor a tészta összeállt. A vajjal szépen kidagasztjuk (akkor jó, ha elválik a tészta az edény falától). Egy lágy, nem ragacsos tésztát kell kapnunk. 
A kész tésztát elfelezzük, a simát gömbölyítjük, olajozott tálba tesszük kelni. A másik tésztához hozzáadjuk a kakaót, cukrot és a tejet, összedolgozzuk, majd kelesztjük ezt a tésztát is (30 percet kelesztjük őket).
Ha megkeltek a tészták, enyhén lisztezett felületen kinyújtjuk őket téglalap alakúra, a fehér tésztára helyezzük a kakaósat (a fehér tésztát megkenhetjük vízzel, hogy egymáshoz tapadjanak), és feltekerjük, mint a bejglit. Sütőpapírral bélelt püspökkenyér formába helyezzük, lekenjük tojással,majd újból kelesztjük (kb. 1 órát). Mielőtt betoljuk a sütőbe, lekenjük ismét tojássárgával. 
A sütőt előmelegítjük 180℃-ra, és kb. 35 perc alatt készre sütjük. 

Egy kis videós segítség:

Kövessetek Facebook-on:

2021. március 10., szerda

Kekszmacaron


Kekszmacaron? Igen! Kekszből macaron! 
Ezt a receptet Nassoldán láttam, és muszáj volt elkészítenem. Mivel kekszből készül, jóval olcsóbb, mint a mandulás, vagy bármely változat. És meglepően finom😊
Jobb alkalmat nem is találhattam volna, mint a szülinapom. Igaz, holnap lesz, de tegnap megtartottam. 

Külön krém receptet nem írok most, a torta krémjéből kaptak a macaronok. 

Hozzávalók:
100 g kakaós keksz 
80 g tojásfehérje
100 g porcukor
100 g kristálycukor

A kekszet finom szemcsésre daráljuk. Átszitáljuk a porcukorral együtt.
A tojásfehérjét alacsony fokozaton elkezdjük verni, majd mikor lekezd habosodni, akkor hozzáadjuk a cukor felét, majd keverjük 2-3 percig. Utána mehet hozzá a cukor másik fele, jól megnyomjuk a fordulatszámot, és addig keverjük, míg stabil habot nem kapunk. Amennyiben a habverőt kiemelve lekonyul a hab, akkor még nem jó, keverni kell még. Az ujjunkkkal ellenőrizzük, hogy van-e benne még cukorszemcse. Ha van, akkor további keverésre van szükség. 
A tojáshabhoz hozzákeverjük spatulával a porcukros kekszes keverék felét. Óvatos, simogató, mozdulatokkal keverjünk. Amint elvegyültek, jöhet a másik fele, ugyan ezzel a módszerrel. 

A masszának szalagosan kell lefolynia a spatuláról. Ha nem így folyik, akkor keverjük még tovább. Ha már szalagosan folyik le, de ha megszakad, és nehezen indul meg a massza, akkor szintén keverni kell még. Akkor jó a msszánk, ha spatulával tudunk egy 8-ast formálni anélkül, hogy megszakadna.

Ezután sima csővel ellátott habzsákba töltjük a masszát, majd sütőpapírra egyforma nagyságú köröket nyomunk. ½-1 órát pihentetjük szobahőmérsékleten. Az idő attól függ, mennyi idő alatt bőrösödik meg a teteje. 
A sütőt előmelegítjük 140℃-ra, és kb. 12 perc alatt megsütjük a macaronokat. Ellenőrizni úgy tudjuk, hogy készen vannak-e, hogy megbökjük kicsit a macaron tetejét, amennyiben mozog, még nem jó. 

Kövessetek Facebook-on: