2021. január 29., péntek

Fahéjas-cukros kiflik

Újabb kelt tésztás finomság készült ma nálam. 3 gyerek mellett ez a mennyiség hamar elfogy, én meg kiélhetem ismét a kelt tésztás vágyaimat😅 Ez egy újfajta formázási mód, ahogy a kiflik készültek, és bevallom, nagyon élveztem, ahogy kis hernyókká formáztam őket 😀 Szép kis formásak lettek😍

Ennyi ömlengés elég is, íme a recept: 

Hozzávalók:
600 g liszt
60 g vaj
300 ml tej
3 ek cukor
1 kk só
2 db tojás sárgája
30 g élesztő 

30 g olvasztott vaj
5 ek cukor 
1 ek fahéj 

A tejet meglangyosítjuk, belemorzsoljuk az élesztőt, és egy kis cukorral felfuttatjuk. Eközben a keverőtál üstjébe mérjük a többi hozzávalót, és hozzáadjuk az élesztős tejet. Rugalmas, de nem ragacsos tésztát dagasztunk. Amint összeállt a tészta, én még kézzel kicsit gyúrtam, gömbölyítettem. Ezután lisztezett deszkán letakarva szobahőmérsékleten 45 percig keleszjük.
Ha megkelt a tésztánk, akkor 90 g-os adagokra osztjuk (12 részre). 
Mivel nekem a szemmértékem nem a legjobb, és nem tudok egy tésztát egyforma nagyságú darabokra osztani, ezért lemértem a kész, megkelt tésztát, és elosztottam a mért értéket 12 felé.

Kis gombócokat formálunk belőlük, majd egyenként kinyújtjuk őket, az egyik oldalukat bevagdossuk....

.....és a másik feléről feltekerjük őket. 
Annyira cuki😍
Arra ügyeljünk a formázásnál, hogy a bevágott részek alulra kerüljenek, különben szét fog nyílni a kifli.
Nem tudok betelni velük😅
Sütőpapíros tepsire rakjuk őket egy kicsit távolabb egymástól, és letakarva újból kelesztjük őket 40 percig.

Előmelegített 180℃-os sütőben kb. 12 perc alatt szép pirosra sütjük őket. 

A cukrot összekeverjük a fahéjjal, a vajat megolvasztjuk. 
Amint kivettük a sütőből a kifliket, megkenjük olvasztott vajjal, és meghempergetjük őket a cukros fahéjban még melegen.  

Nemrég készült el, azt kell mondanom, hogy ez valami brutálisan finom. De komolyan. Nagy önuralom kellett ahhoz, hogy ne egyek meg minimum kettőt😀

Kövessetek Facebook-on:

2021. január 21., csütörtök

Sajtkrémes rúd


Mániákus receptgyűjtő vagyok egy ideje. Van egy csomó papírfecnim, receptek ide-oda felírva, így fogalmam nincs, hol találtam ezt a hamis leveles tészta receptet, amivel ez a sajtkrémes rúd készült. Meglepően könnyű ezzel a tésztával dolgozni, jól nyújtható, formázható. Egy hátránya van, az a 12 órás pihenő ideje a hűtőben. 
Szegény rúdjaim kicsit fakóak lettek, legközelebb csak tojássárgával kenem le őket, és akkor szebb színük lesz 😅

Hozzávalók a hamis leveles tésztához: 
300 g liszt
200 g vaj
6 ek meleg víz
1 ek 20%-os ecet (vagy 2 ek 10%os)
csipet só

A töltelékhez: 
1 db tömlős sajt
2-3 ek reszelt sajt
1 ek tejföl

+ 1 db tojás, szezámmag
A lisztben elmorzsoljuk a hideg vajat, hozzáadjuk a többi hozzávalót, majd egynemű tésztává gyúrjuk. Folpackba csomagolva minimum 12 órára a hűtőbe tesszük. 
A pihentetési idő leteltével gyúródeszkán átdolgozzuk, és enyhén lisztezett felületen egész vékonyra kinyújtjuk (kb 0,5 cm vastagra). 

A töltelékhez összekeverjük a sajtot, sajtkrémet és tejfölt.

A tésztát 12 egyforma darabra vágjuk. Képzeletben elfelezzük, és az egyik oldalát berácsozzuk


Elosztjuk a tésztán a tölteléket, majd a tészta oldalát körbekenjük tojásfehérjével. Ráhajtjuk a rácsos oldalát a simára úgy, hogy a töltelék ne folyjon ki. Jól összenyomkodjuk. Sütőpapírral ellátott tepsire rakosgatjuk őket, lekenjük tojássárgával, és megszórjuk szezámmaggal. 

Forró sütőbe tesszük őket, és 180℃-on szép pirosra sütjük a sajtkrémes rudakat. 
Jó étvágyat hozzá 😊

Kövessetek Facebook-on:

2021. január 14., csütörtök

Szalagos fánk


Ezt a receptet Szabadfi Szabolcstól (Szabi a pék) csentem el. Imádom nézni, ahogy a kelt tésztával dolgozik, szinte muzsikál a kezében az a darab tészta😁 Le sem tudom írni, mennyire király a tésztája ennek a fánknak, úgyhogy amondó vagyok, hogy próbáljátok ki ti magatok😊 Ha mindent úgy csináltok, ahogy a lenti videóban van, akkor nem fogtok csalódni, az tuti. Nekem még van mit gyakorolni a formázáson, de mentségemre szóljon, hogy először formáztam így kelt tésztát😊

Hozzávalók:
500 g liszt
200-250 ml tej
20 g élesztő
50 g cukor
1 citrom héja reszelve
50 ml rum
60 szobahőmérsékletű vaj
3 db tojás sárgája

1 l olaj a sütéshez

A tejet meglangyosítjuk, beleöntjük a keverőtálba. Belemorzsoljuk az élesztőt, hozzáadjuk a cukrot, reszelt citromhéjat és a rumot. Hozzászitáljuk a lisztet, majd elkezdjük összedolgozni. Amikor nagyjából összeállt a tészta, akkor hozzáadjuk a szobahőmérsékletű vajat, és jól kidolgozzuk a tésztát. A végén, mikor már kezd elválni az edény falától, kitesszük egy munkalapra, és ott teljesen simára, lágyra, és fényesre dolgozzuk a tésztát. Ha már szép fényes, akkor kelesztőtálba tesszük, és meleg helyen 45 percig kelesztjük.
Kelesztés után 70 g-os adagokra osztjuk, majd gömbölyítjük őket. Letakarva így is kelesztjük letakarva őket 15 percig. 
Rudakat sodrunk belőlük, majd megformázzuk őket. Újból kelesztjük őket 45 percig. 
Forró, 180℃-os olajba tesszük őket úgy, hogy a tetejük kerüljön az olajba először. Lefedve sütjük őket 1 percig, majd újabb 1 percig sütöttem fedő nélkül megfordítva a fánkokat. 
Papírtörlőre szedjük őket, majd porcukorral szórva tálaljuk. Tehetünk mellé lekvárt, vagy amit szeretnénk

És íme a videó, ami alapján csináltam:Csavart fánk

Kövessetek Facebook-on:


 

2021. január 12., kedd

Kakaóscsiga


Melyik gyerek ne szeretné a kakaóscsigát? Nekem 3 fiam van, úgyhogy nálunk fogy rendesen. Ez a recept azért tetszik, mert viszonylag sok csiga lesz belőle, és nem kell megsütni az összeset, hanem le is fagyasztható. Nekem most is van jó pár darab a fagyasztóban😊 Így akár reggel friss kakaóscsigát tudok eléjük rakni anélkül, hogy nagyon korán kelek. 
Erre a receptre youtube-on találtam rá, Szoky konyháján. 

Hozzávalók:
600 g liszt
300 ml tej
30 g friss élesztő
80 g kristálycukor
1 csapott mokkáskanál só
1 cs. vaníliás cukor
50 g puha vaj

 Töltelékhez:
100 g vaj
100 g holland kakaópor
150 g kristálycukor
2-3 marék csoki pasztilla vagy durvára vágott étcsoki

Kenéshez (ha az egészet meg akarjuk csinálni): 1 egész tojás és 1 sárgája. Én csak 1 tojás sárgáját használtam fel. 

A tejet meglangyosítjuk, belemorzsoljuk az élesztőt, elkeverjük. Hozzáadjuk a cukrot, vaníliás cukrot; ezekkel is elkeverjük (most nem célunk a felfuttatás). Beleöntjük a keverőtál aljába, hozzáadjuk a puha vajat. Ezután jöhet a liszt, és végén a só. Most már csak annyi a dolgunk, hogy kidagasszuk a tésztát. Egy lágy, nem ragacsos tésztát kell kapnunk. Amint ez megvan, gyúródeszkára rakjuk, kicsit átdolgozzuk kézzel, gömbölyítjük (liszt nélkül). 
Akkor dolgoztunk jól, ha a tészta nem ragad a gyúródeszkához. Letakarjuk a tésztát, éés 15 percig kelesztjük. 
Ugye, milyen gyönyörű?

Ha letelt a kelesztési idő, egy kicsit meglisztezzük a deszkát, és nagyon vékonyra  kinyújtjuk. 
Megkenjük olvasztott vajjal, megszórjuk a kakaópor és kristálycukor keverékével, majd megszórjuk csokival (elhagyható)
Kakaó, cukor, és csoki😋

Szorosan feltekerjük a tésztát, majd kb. 2 cm-es darabokra vágjuk. 
Itt 2 választásunk van: vagy kisütjük az összeset, vagy pedig egy részét sütőpapírral ellátott tálcára pakoljuk, folpackal letakarjuk, és berakjuk a fagyasztóba. Ha megfagyott, akkor bezacskózzuk, és visszarakjuk a fagyasztóba. Így zacskózva kevesebb helyet foglal, mint tálcán.

Amennyit ki szeretnénk sütni, azt sütőpapírral ellátott tepsira sorakoztatjuk, nem túl közel egymás mellé. Letakarjuk, kelesztjük 30 percet jó meleg helyen. Megkenjük tojássárgával az oldalukat is (ha az egészet sütjük, akkor a tojás és tojássárga keverékével), és előmelegített sütőben 180℃-on kb. 20-25 perc alatt készre sütjük. 

Fagyasztás után szobahőmérsékleten kiolvasztjuk, fél órát kelesztjük, lekenjük tojássárgával, sütőpapírral bélelt tepsiben megy a sütőbe. 

Kövessetek Facebook-on:

2021. január 5., kedd

Franciasaláta


Számomra a saláták királya. Kicsit macerás, mivel nem kész fagyasztott zöldségekkel dolgozok, de megéri a fáradságot, az tuti 😊

Hozzávalók:
500 g tejföl 
150 g majonéz
80 g mustár
só, bors
4 közepes krumpli
3 szál sárgarépa
200 g borsó
4 db tojás
5 közepes csemege uborka
2 alma

A krumplit, répát megtisztítjuk, apró kockákra vágjuk. Külön külön feltesszük őket sós vízben főni. A tojást és a borsót is megfőzzük.
A tejfölt, majonézt, mustárt sót és borsot összekeverjük, és a megfőtt zöldségekkel szintén összekeverjük. A tojást megpucoljuk, az almáról is eltávolítjuk a héját, felkockázzuk. Végül a csemeg uborkát is felkockázzuk, és mindent összekeverünk.
1 éjszakát érdemes pihentetni hűtőben, hogy összeérjenek az ízek. 

A tejföl, majonéz, mustár mértéket kb-ra írtam csak, soha nem mértem le, mindig szemre mérem😁 Most próbáltam feljegyezni nektek a mértékeket😊

Nem nagy meló ám, lehet soknak tűnik mindent felkockázni, de tényleg nagyon finom. Próbáljátok ki bátran.

Én minden szilveszterkor szoktam csinálni, mellé szendvicset készítek. De sült húsok, rántott húsok mellé is tökéletes.

Kövessetek Facebook-on:

2021. január 4., hétfő

Snickers torta

 


Ezt az egyszerű cicoma nélküli tortát a férjem szülinapjára dobtam össze, aznap semmi sem sikerült, úgyhogy örültem, hogy vállalható kinézetű tortát tudtam készíteni neki😀

Hozzávalók: (18 cm-es, 3 lapos tortához)
3 db tojás
125 g cukor 
100 g liszt
25 g kakaópor
3 ek olaj
1 kk sütőpor
1 csipet só

Krém: 
350 ml tej
1 cs. csokis pudingpor
4 ek cukor 
2 ek holland kakaópor
30 g 80%-os teavaj

Karamell: 
100 g cukor 
1 ek víz
200 ml habtejszín
2 marék sós mogyoró

A piskótához a tojásokat szétválasztjuk. A fehérjét félig felverjük, majd hozzáadjuk a cukrot, és kemény habbá verjük. A tojások sárgájához hozzáadjuk az olajat. Ezt az elegyet elkeverjük óvatosan a tojásfehérjével. A száraz hozzávalókat összekeverjük, és hozzáadjuk a tojásokhoz. Sütőpapírral ellátott tortakarkába öntjük a masszát, majd előmelegített sütőbe tesszük. Normál gázsütőben 3-as fokozaton sütjük 20 percig, majd 2-es fokozaton sütjük még 30-35 percig. Érdemes tűpróbát végezni.

Míg sül a piskóta, elkészítjük a karamellt: A cukrot a vízzel elkezdjük karamellizálni (keverés nélkül), majd mikor szép borostyán színű, hozzáadjuk a felmelegített tejszínt (fel fog habzani!). MAjd addig főzzük, míg elérjük a kellő sűrűségű állagot (a fakanalat a lábas alján végighúzva csíkot hagy). Belekeverjük a sós mogyorót. 

A krémhez a vajon kívül mindent egy lábosba mérünk, és sűrűre főzzük. Folpackkal lefedjük, hogy ne bőrősödjön. Ha teljesen kihűlt, akkor kihabosítjuk a szobahőmérsékletű vajjal.

A kihűlt piskótát 3 felé vágjuk. Én a karamellt a torta közepére halmoztam, és eköré tettem a krémet. Bevontam a torta oldalát a krémmel, és díszítettem durvára vágott mogyoróval.

Kövessetek Facebook-on: